Burunda Altın Oran

Altın Oran

İlk defa Leonardo Fibonacci adlı matematikçi’nin tanımladığı bir sayı dizisidir. Arka arkaya yazılan sayılan toplamından oluşmasına rağmen bu sayı dizisindeki herhangi bir sayı kendisinden bir önceki sayıya bölündüğü zaman her zaman sabit bir katsayısı çıkmaktadır ki bu katsayıya altın oran denmektedir. 

Altın oranın görselliğe dökülmüş hali sanatta yepyeni bir boyut katmış, heykeltraşlar ve ressamlar bu oranı gözeterek eserlerini tasarlamaya başlamışlardır. Ayrıca doğa irdelendiğinde farkedilmiştir ki gözümüze güzel ve estetik görünen nerdeyse her bitki ve canlıda bu altın oranın izine rastlamak mümkündür. Örnekler ( Gül yapraklarının açılanma şekli, salyangoz kabuğunun helezonları, çam kozalağındaki fıstık dizilimleri gibi)

Burnumuzda altın oran

Biz cerrahlar burnu şekillendirmek üzre burnu sınıflandırırken burnumuzu 3 yapısal kategoride inceleriz. Bunlar; burun kökü, burun sırtı ve burun ucudur. Bu ardışık sınıflamayı fibonaccinin ardışık sayı dizisi gibi düşündüğünüzde burun sırtı ile burun kökü arasındaki ilişikinin burun ucu ile burun sırtı arasında da olması gerekmektedir. Ben de ameliyatlarımda elimden geldiğince bu oranlara dikkat etmeye çalışıyorum. Böylece burunda altın oranı korumuş ve bakıldığında kendi içerisinde ahenkli ve güzel bir burun oluşturmaya çalışıyorum.