Burun Eti ve Konka

Dikkat : Burun eti halk arasında hem polip hem de kona ile eş değer olarak kullanılmaktadır. Fakat ikisi aynı şey değildir.

Konka yani burun eti her insanda bulunan ve burun etlerinin temel fonksiyonu solunan havayı ısıtma ve nemlendirme yapmaktır. Yani aslında tam olarak yaptığı şey “iklimlendirme” dir. Bu nedenle ingilizce turbinate denmektedir. Yani burnumuzda iklimlendirme tribünleri var. 

Peki neden burnumuzda iklimlendirmeye ihtiyaç var?  Çünkü akciğerler ve alt solunum yolları burun örtüsüne göre çok daha hassastırlar. Isınmış, nemlenmiş, filtrelenmiş hava isterler. Bu denge bozulursa o zaman soluk borusu ve akciğerler ilgili problemlerle karşı karşıya kalma ihtimali yükselir.

Burnumuzda bunlardan kaç tane var? Bunlardan her iki burnumuzda 3’er tane olmak üzere toplamda 6 tane burun türbini vardır.  En üsttekiler daha çok koku epiteli barındırmakta ve iklimlendirmeye az katkı sağlamaktadırlar. Diğer 4’ü arasında en büyük iklimlendirmeyi ise en alttaki 2 tanesi yapmaktadır. Biz bunlara alt konkalar diyoruz. Bu alt konkalar en büyük 2 tribinü oluştururlar ve en çok nefes alma problemleri bunlardan kaynaklanır. 

Burun etleri neden büyür?

Hemen bu tribünlerin fonksiyonlarını hatırlayalım. Ne yapıyorlardı? iklimlendirme yapıyorlardı. Eğer çok fazla sıcak-soğuk ısı farkları olan ortamlar arasında yaşıyorsanız ya da bu tür hava koşullarında çok sıkı seyahat ediyorsanız tribünleri de bu değişimleri fazlaca ayak uydurmak zorunda kalıyor, ve çok çalışıyor diyebiliriz. Benzer şekilde kuru hava – nemli hava farkları olan ortamlar arasında yaşıyorsanız ya da bu tür hava koşullarında çok sık seyahat ediyorsanız bu tribünler de yine çok fazla çalışmak durumunda kalacaktır. Bu kadar çok değişim beraberinde önemli derecede iş yükü ve konka büyümesi ile sonuçlanması kaçınılmaz oluyor. Biz buna konka hipertrofisi diyoruz. Hipertrofik konkalar artık kalıcı olarak büyümüş ve küçülme tepkileri çok az olan tribünlerdir. Bu da beraberinde burun tıkanıklığını getiriyor. 

Alerji

Burun etlerinin büyüten tek faktör havanın ısı ve nem değerlerindeki değişiklik değildir. Bu büyümenin arkasındaki nedenlerden biri de alerjiye olan yatknılıktır. Alerjiyi kabaca vücudumuzun sevdiği ve sevmediği  bir şeye aşırı tepki vermesi olarak tanımlayabiliriz. Bilinen ya da bilinmeyen solunum yolu ile vücuda giren herhangi bir maddeye karşı alerjiniz var ise ilk tepkiyi burundaki mukozalar verir. Burun mukozasını bir bütün olarak düşünürseniz konkalar yanai 6 tribünlerin tamamı da  bu mukoza örtüsünün bir parçasıdırlar. Dolayısı ile konkalar da mukozanın diğer kalan kısımları gibi yabancı ve istenmeyen maddelere tepki verirler. Bu tepkiyi aşırı sulanma, ve örtünün büyümesi olarak düşünebilirsiniz. En nihayetinde hem mukozların tamamında hem de burun tribünlerinde büyüme meydana gelecek ve burun tıkanıklığı kaçınılmaz olacaktır. 

 

Ne yapmalı? 

Burun etleriniz büyüdü ve burnunuzu tıkamaya başlayarak hayat konforunuzu etkilemeye başladıysa artık bu etleri küçültmek bir çözüm arayışına girmişsiniz demektir. Bu çözümler ilaçlar olabileceği gibi cerrahi de olabilir. 

Ben genellikle burun etindeki büyüklük çok belirgin değilse ilk etapta hastalarıma burun spreyleri ve hiperttonik solüsyonlarla burun bakımları öneriyorum. Bu aşamada netice alınmazsa küçük bir müdahale ile çözüm öneriyorum. Bu da genellikle burun etlerini küçültme şeklinde bir çözüm oluyor. 

 

Burun etlerini küçültmek için en çok kullanılan yöntemler; radyofrekans yöntemi ile küçültme, lazer ile küçültme, bipolar koter ile küçültme, shaver ile küçültme, monopolar koter ile küçültme olarak sıralanabilir. Hepsinin birbirlerine göre avantajları ve dezavantajları olan yöntemler olup hastanın burun etlerinin durumuna beklentilerine göre seçim yapmak en doğru yol olacaktır.