Açık Teknikle Burun Ameliyatı

 

Açık teknikle yapılan burun estetiği burun ucunun hemen altından cilde bir kesi yapılması sonrasında burun cildinin alttaki kıkırdak ve kemik dokulardan sıyrılması anlayışına dayanan ameliyat tekniğdir. Kapalı burun estetiği ameliyatı ile karşılaştırıldığında doku travması biraz daha fazladır. Bu nedenle ödemler daha fazla olacağından görsel iyileşmenin neticelenmesi biraz daha uzun olmaktadır.

 

Açık teknikle yapılan burun estetiği ameliyatının en önemli avantajı ise harika bir görüş sağlaması ve bu sayede cerraha çok daha iyi bir manevra kabiliyeti sunmasıdır. Cerrah açık burun ameliyatında daha konforlu çalışmakta, dikişleri daha kolayca düğümleyebilmekte, enstrümanların buruna  giriş çıkışları çok daha kolay olmaktadır. Cerrah tünellerden görmeye çalışmak için zorlu pozisyonlara girmeyeceği için de cerrahın duruş ve omurga sağlığı da bozulmayacaktır. 

 

Tüm bu durumlar birlikte değerlendirilince ameliyat için “açık burun estetiği ameliyatı mı yoksa kapalı burun estetiği ameliyatı mı” tercihini tek başına hastaya bırakmak doğru değildir. Cerrah ile hastanın ortak karar vermesi gereken kişiye ve duruma özgü bir karardır. 

Açık mı Kapalı mı konusunda diğer bir seçenek de şu olabilir. Ameliyata kapalı başlanıp eğer burun yapı ve anatomisi elvermiyorsa ameliyat sırasında açık burun ameliyatına dönme ihtimalinini de göz önünde tutmak ve gerekiyorsa bu kararı almaktan kaçınmamak gerekir.